ul. Krakowska 19, 15 - 875 Białystok tel/fax (85) 742-13-41 zpsw@um.bialystok.pl Dyrektor Dorota Rodziewicz

Zespół Placówek Szkolno - Wychowawczych w Białymstoku

Szkoła Podstawowa Nr 35 Specjalna i Ośrodek Rewalidacyjno - Wychowawczy w Białymstoku

Szkoła z tradycją, rok zał. 1975
Misja: Każdy uczeń zgodnie ze swoimi możliwościami zdobywa najwyższe umiejętności, odnosi sukcesy, realizuje się jako członek społeczności.
piątek, 24 czerwiec 2016 17:04

Spotkanie z nowym psem

Napisane przez

Zajęcia z dogoterapii  w Zespole Szkół nr 12 w Białymstoku odbywają się od dwóch lat.

W czerwcu tego roku nasi uczniowie spotkali się z nowym pieskiem o imieniu Czarna. Ten groźnie wyglądający pies z dużym niepokojem odwiedził naszą szkołę – nowe nieznane mu miejsce. Nasi uczniowie przyjęli Czarną bardzo serdecznie i wspólne powitanie oraz zabawy na świeżym powietrzu  szybko przełamały pierwsze lęki zarówno psa jak i dzieci, które szybko akceptowały obecność psa w bliskim otoczeniu.

Czarna  wykonała  kilka ćwiczeń, które zaciekawiły naszych uczniów a pozytywne emocje rozwijała wspólna zabawa w aportowanie – rzucanie i przynoszenie aportu, zabawy w chowanego, przybijanie piątki z pieskiem i inne.

Po wakacjach spotkamy się znowu :-)

środa, 22 czerwiec 2016 16:42

Pochylając się nad liściem...

Napisane przez

Czy kiedykolwiek  pomyślałaś, pomyślałeś, że twoje niepełnosprawne umysłowo dziecko, wychowanek, uczeń może być doskonalszym obserwatorem od wszystkich tzw. sprawnych intelektualnie ludzi ?

Odliczamy dni, spoglądamy na wyświetlacze, wertujemy karty kalendarza aby tylko nie przegapić daty początku jesieni, zimy, wiosny, lata… I jeszcze jesteśmy pewni, że one przychodzą dokładnie wtedy!  Bystrzy obserwatorzy. My, sprawni. Pochłonięci pracą, przeciskający się przez informacje i korki nie zauważamy liści... A one upadają nam złote do stóp o właściwej porze, tego dnia gdy zaczyna się jesień prawdziwa, nie kalendarzowa. Skręcają się pod dotykiem szronu kiedy czas na zimę, a rozchylają powolutku z pąków zwiastując  wiosnę. Soczyste i ciepłe, takie, że chce się do nich wyciągać ręce są tylko latem.

Ono, nie przeciskające się przez informacje i korki, wie o tym.

„Na polanie w lesie”- tak brzmiał tytuł projektu edukacyjnego ,w którym uczestniczyły dzieciaki z zespołów rewalidacyjnych (chętnie dołączały do nich i dzieciaki z podstawówki oraz gimnazjum) w roku szkolnym, który ma się właśnie ku końcowi. Nie zawsze udało nam się dotrzeć z nimi na „Tę” polanę, ale zawsze były liścieJ i dużo, dużo pięknej przyrody do oglądania, dotykania, nasłuchiwania i wdychania… Nasze dzieciaki dalej nie wiedzą, na której karcie kalendarza jest jesień, na której zima i dlaczego tak wiele ich trzeba przewrócić by była już wiosna, lato… Tylko po co przewracać gdy wystarczy patrzeć i czuć J i już wszystko wiadomoJ .

Na wspólna wędrówkę przez cztery pory roku z dzieciakami z Zespołu Szkół Nr 12 przy ul. Krakowskiej 19 zapraszają do galerii zdjęć  autorki i realizatorki projektu „Na polanie w lesie” 

wtorek, 14 czerwiec 2016 13:19

Wycieczka do Białowieży

Napisane przez

Grupa uczniów z naszej szkoły wraz z rodzicami i nauczycielami wyjechała na całodzienną autokarową wycieczkę do Białowieży. W  programie był przejazd Ciuchcią po Białowieży i okolicy z przewodnikiem, wizyta w Chacie  Baby Jagi (udział w animacji)  w Orzeszkowie, rekreacja na świeżym powietrzu, skoki na trampolinie i korzystanie z innych atrakcji znajdujących się na terenie tego pięknego uroczyska Baby Jagi.

 A Baba Jaga? Wcale nie straszyła, powitała wszystkich z humorem, którym wszystkim się udzielił.. było dużo śmiechu, radości. Czas szybko płynął przy ognisku, pieczonych kiełbaskach i innych smakowitościach przygotowanych przez nasze kochane mamy .

Dziękujemy wszystkim uczniom, rodzicom oraz nauczycielom za udział w tej pięknej wycieczce oraz Radzie Rodziców za pomoc finansową, która bardzo zmniejszyła jej koszty. Do szkoły wszyscy wrócili zadowoleni, nawet ulewny deszcz po drodze nie był nam straszny, a może Baba Jaga też nami jechała?

wtorek, 14 czerwiec 2016 13:14

Wspomnienia z Turnusu w Łebie

Napisane przez

Wyjazdy na turnusy rehabilitacyjne stały się dla naszych uczniów i ich opiekunów jednym najbardziej oczekiwanych wydarzeń w roku szkolnym. Organizowane są już w naszej szkole od szesnastu lat przez Alinę Popławską.  Celem uczestnictwa w  turnusach jest wspieranie fizycznego i psychicznego rozwoju uczniów z niepełnosprawnością intelektualną oraz wzmocnienie ich ogólnej kondycji psychofizycznej. To również doskonała forma wypoczynku, rekreacji i zabawy. Pobyt na turnusie służy także rehabilitacji społecznej, przejawiającej się w rozwijaniu kontaktów społecznych, umiejętności współpracy w grupie oraz poznawanie różnych regionów Polski.

Wśród tych wyjazdów organizowanych dla naszych uczniów i opiekunów przez Alinę Popławską  odbyło się kilka  w górach: w Polańczyku, Rabce Zdroju, JodłówceTuchowskiej, ale najczęściej wybierane były ośrodki nadmorskie w  następujących miejscowościach: Jarosławiec (cztery wyjazdy), Jastrzębia Góra (dwa wyjazdy),  Sarbinowo (trzy wyjazdy),  Darłówko, Stegna, Krynica Morska, Łeba  (dwa wyjazdy).

Podczas tych wyjazdów zawsze było wiele okazji do zwiedzania, poznawania osobliwości krajoznawczych naszej ojczyzny. Najważniejsze z nich to wycieczki  dokopalni Soli w Wieliczce, wycieczka: „Śladami Jana Pawła II”, Zakopane i wjazd kolejką linowo-torową na Gubałówkę, Rabkoland  w Rabce Zdroju, ruchome wydmy  na terenie Słowińskiego Parku Narodowego, Aleja Gwiazd w Międzyzdrojach, zwiedzanie Gdańska, Gdyni i Sopotu, ZOO
w Gdańsku-Oliwie, fokarium na Helu i w Łebie, rejsy statkiem po morzu w Ustce, Kołobrzegu, Darłówku, Helu i w Łebie, po zalewie Wiślanym w Krynicy Morskiej, zwiedzanie zamków w Darłowie i Malborku.

W tym roku szkolnym na turnus uczniowie wraz opiekunami wyjechali do Łeby, do Ośrodka Profilaktyki Zdrowotnej „Górnik”, w którym już przebywali dwa lata wcześniej. Miejsce idealne dla naszej grupy, znane z dobrego zakwaterowania, wyżywienia, miłej atmosfery i bliskości do morza , plaży i lasu. Uczestnicy korzystali codziennie z różnych. zabiegów rehabilitacyjnych zleconych przez lekarza, fizykoterapii, inhalacji, masażu. Zwiedzili jeden z największych na północy naszego kraju Park  Rekreacyjno-Edukacyjny
Sea Park, związany tematycznie z fauną i florą mórz i oceanów. 
W basenach wodnych zamieszkują tam foki i południowo-amerykańskie kotiki, które można było oglądać z bliska podczas karmienia. Były one wielką atrakcją dla zwiedzających.
W czasie trwania turnusu odbył się rejs po morzu statkiem „Gryf”, przejazd „Kolejką bajkową” po Łebie z przewodnikiem. Dla uczestników turnusu organizowane były także  imprezy integracyjne, dyskoteki, pieczenie kiełbasek na grillu. Chętne osoby dodatkowo zwiedzili Park Dinozaurów oraz  odbyli wyprawę na ruchome wydmy do Słowińskiego Parku Narodowego. Sprzyjająca pogoda, dużo słońca, morski klimat  sprawiły, że dwutygodniowy pobyt na turnusie dla naszych uczniów i opiekunów minął bardzo aktywnie i przyjemnie. Wszyscy do swoich domów  wrócili wypoczęci, zadowoleni, wyposażeni w nową energię
i siłę do pokonywania trudów codzienności. Dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział
w naszym kolejnym integracyjnym turnusie.

„ Piękne chwile krótko trwają, lecz wspomnienia pozostają” i  oczywiście zdjęcia….

wtorek, 14 czerwiec 2016 13:13

Dzień Ziemi 2016

Napisane przez

W ramach obchodów Dnia Ziemi nasza szkoła wzięła udział w Ogólnopolskim Programie Fundacji Ekologicznej Arka „Listy dla Ziemi”. Pisanie listów poprzedziły lekcje tematyczne, które wyjaśniały w jaki sposób ludzie szkodzą środowisku i jak mogą zmieniać swoje przyzwyczajenia, aby chronić środowisko i człowieka. Uczniowie z wychowawcami, rodzicami pisali listy na specjalnym papierze wykonanym z makulatury. W listach zobowiązali się do podjęcia prostych działach ekologicznych: „Moja matko Ziemio ja przyrodę szanuję i odpady segreguję”.

Uczniowie również uczestniczyli w warsztatach plastycznych przeprowadzonych w świetlicy szkolnej pt. „Kwiaty zamiast śmieci”. Wspólnie z wolontariuszami wykonali kwiaty z materiałów wtórnych.

Organizatorzy: M. Tenderenda, O. Ziółkowska, K. Siemienowicz, J. Szałaj

Strona 45 z 65