ul. Krakowska 19, 15 - 875 Białystok tel/fax (85) 742-13-41 zpsw@um.bialystok.pl Dyrektor Dorota Rodziewicz

Zespół Placówek Szkolno - Wychowawczych w Białymstoku

Szkoła Podstawowa Nr 35 Specjalna i Ośrodek Rewalidacyjno - Wychowawczy w Białymstoku

Szkoła z tradycją, rok zał. 1975
Misja: Każdy uczeń zgodnie ze swoimi możliwościami zdobywa najwyższe umiejętności, odnosi sukcesy, realizuje się jako członek społeczności.
wtorek, 02 czerwiec 2015 20:50

Wizyta w schronisku dla zwierząt.

Napisane przez

30 kwietnia 2015, w piękne wiosenne popołudnie grupa uczniów wspólnie z nauczycielami odwiedziła przebywające w schronisku zwierzęta, przywożąc im karmę i koce zebrane w szkole i DPSie. Pani Ula, opowiedziałam nam o swojej pracy ze zwierzętami, o ich pielęgnacji i żywieniu oraz ulubionych zabawach.Uczniowie mieli okazję pobawić się razem z kilkoma małymi psiakami w zagrodzie, takim „psim placu zabaw”. Niektórzy z nich po raz pierwszy odważyli się zbliżyć i pogłaskać te przyjazne i oczekujące przyjaźni zwierzątka.

Na zakończenie spotkania otrzymaliśmy podziękowania, które bardzo nas wzruszyły, podziękowania dla uczniów ZS nr 12 oraz dla mieszkańców Domu Pomocy Społecznej w Białymstoku, którzy przyczynili się do zebrania tak dużej ilości koców i pożywienia. Zostaliśmy zaproszeni na kolejne spotkania i nie omieszkamy z nich skorzystać.

Wszystkim miłośnikom zwierząt dedykujemy wiersz p. Barbary Borzymowskiej

SCHRONISKO NIECHCIANYCH UCZUĆ

Jeśli kiedyś duma nadmierna
z człowieczeństwa w tobie zagości,
pójdź do schroniska niechcianych uczuć,
przechowalni niepotrzebnych miłości.
W każdej klatce mieszka ciężka dola.
Między pręty smutek wciska nos.
I na pewno nie załatwia sprawy
wzruszenie ramion, no cóż, taki los.
Może, kiedy tam się wybierzesz,
smutne oczy zawładną twym sercem
i już będzie jedna miłość potrzebna,
jednej stanie się kres poniewierce.

Potem będziesz miał już samą radość:
psa z milionem merdających ogonów.
I z pewnością szybko się przekonasz,
że to lepsze od fałszywych ukłonów.

piątek, 29 maj 2015 09:54

Wycieczka "Baśniowym szlakiem"

Napisane przez

W poniedziałek 18.05.2015 nasi uczniowie, rodzice i opiekunowie spędzili dzień na Baśniowym Szlaku, ściśle związanym ze słynną suwalczanką, poetką Marią Konopnicką.

 W Wiosce Wesołych Wędrowców  w Maniówce koło Suwałk wraz z Jankiem Wędrowniczkiem i krasnoludkiem Podziomkiem powitały nas przeurocze gospodynie, Pani Jagodzianka, Pani Marcinowa i Kocie Oczko – nadworny mag Króla Błystka. Z nimi poznaliśmy  zagadki z życia wsi, sztukę wytwarzania mąki i łowienia ryb. Znaleźliśmy tu wiejskie zagrody, stragan pani Marcinowej, Kasiną Chatę, młyn wiatrowy, bociany i stadko owiec.

 Podczas przedstawienia kukiełkowego pt. Legenda o rybie siei dowiedzieliśmy się także skąd wzięła się ryba sieja na Suwalszczyźnie. A w tajemnice meteorologii wprowadził nas największy na świecie termometr. Niestety tego dnia nie wskazywał ciepłej,  przyjaznej temperatury i pomimo, że program wyjazdu do Wioski Wesołych Wędrowców był niezmiernie ciekawy, zmienna pogoda nieco pokrzyżowała plany i nie udało się nam odszukać skarbu króla krasnoludków.

 W zamian za spacery w słońcu mieliśmy okazję samodzielnie przygotować i wystrzelić wodne rakiety. Frajdy było co nie miara. Każdy uczestnik otrzymał Dyplom – zaświadczenie odbycia pierwszego etapu podróży do Etnobajki i Odznakę Wędrowca.

 Pamiątką z wyjazdu były również samodzielnie wykonane i upieczone przez panie gospodynie czarne koty.

Ośrodek "Maniówka" położony jest w otulinie Wigierskiego Parku Narodowego to jeden z siedmiu przystanków na Baśniowym Szlaku Suwalszczyzny a droga do niego odkrywa niezwykłe piękno tutejszej przyrody, bogactwo historii, legend i tradycji pogranicza. Może kiedyś znów wybierzemy się w poszukiwaniu Krasnoludków, Króla Błystka i jego świty oraz baśniowego świata gąsek sierotki Marysi hmm?

Zapraszamy do galerii zdjęć.

 

 

czwartek, 28 maj 2015 21:58

Ogródek Szkoły Współpracy

Napisane przez


Projektowanie ogrodu, zbieranie pomysłów i ochotników do współpracy trwało dość długo, ale jak wiemy wszystko co piękne potrzebuje czasu do wykiełkowania. Dziś możemy powiedzieć, że nasz ogród nie tylko kiełkuje ale już kwitnie dzięki determinacji kilku mam naszych uczniów ogród pięknieje z dnia na dzień.

Ich dążenie i ciężka praca oraz nawiązana współpraca z firmą Leroy Merlin owocuje spełnieniem marzeń o ogrodzie i prowadzeniu w nim zajęć hortiterapii (ogrodoterapii, czyli leczenia za pomocą ogrodów. W hortiterapii wykorzystuje się pracę fizyczną, czyli uczestnictwo w uprawie i pielęgnowaniu roślin oraz stymulację dotykową i węchową).

Zachęcaliśmy wszystkich Rodziców, Uczniów i Pracowników szkoły do zaangażowania się i do pomocy w realizacji tego przedsięwzięcia. Dziękujemy wszystkim, którzy wspierali nas pomysłami, swoim czasem i pracą.

piątek, 22 maj 2015 11:21

Podziękowanie dla Fundacji Eco Texil

Napisane przez

Dnia 20 maja 2015r., na uroczystym spotkaniu „Po zdrowie na rowerach” Fundacja Eco Texil Od Was dla Was pośrednictwem oddziału okręgowego PCK przekazała 3 trzykołowe rowery rehabilitacyjne uczniom naszej szkoły oraz 7 rowerów podopiecznym Domu Pomocy Społecznej przy ul. Baranowickiej. Podczas przekazania rowerów obecni byli Dyrektor Podlaskiego Okręgowego Oddziału PCK pani Elżbieta Paszkowska, Dyrekcja DPS-u pan Wojciech Jocz i pani Anna Trochim - Sidorkiewicz, nauczyciele, uczniowie, podopieczni DPS-u oraz rodzice.

Rowery przede wszystkim wspomogą proces rehabilitacji, poprawiają sprawność fizyczną oraz pomogą odkryć ciekawe miejsca naszej okolicy.

Fundacja Eco Texil zajmuje się recyklingiem odzieży używanej w całej Polsce. Pojemniki z logo fundacji są ustawione również w naszym mieście. Teraz to logo będzie nam kojarzyło się z rowerami. Działalność fundacji jest nam bliska z dwóch powodów- szkoła od lat promuje zdrowie i ruch oraz dba o środowisko naturalne biorąc udział w miejskich, ogólnopolskich akcjach i programach.

Za otrzymany dar przesyłamy gorące podziękowania Fundacji Eco Texil Od Was dla Was.

MEDIA O NAS:

PORANNY

RADIO BIAŁYSTOK

piątek, 22 maj 2015 11:11

Światowy Dzień Książki w naszej szkole

Napisane przez

Światowy i bardzo nasz Dzień Książki. Każdego roku szczególnego kwietniowego (zdarza się, że i majowego) spotykamy się w szkolnym gronie (uczniów i nauczycieli) z autorami, autorkami ulubionych książek, ulubionych utworów naszych uczniów.

W tym roku „ spotkaliśmy się” z Panem Janem Brzechwą i Panem Julianem Tuwimem.

Po wejściu do sali dużo dzieciaków w od razu podeszło do bardzo długiego stołu z książkami   i zabrało się do ich oglądania; z trudem doprosiłyśmy się aby jeszcze na troszkę wróciły na krzesła i tym razem nie tylko posłuchały wierszy ale również je obejrzały w postaci animacji. Zanim jednak to nastąpiło poznali bohaterów dnia czyli wspomnianego już Pana Tuwima i Pana Brzechwę, Wysłuchali opowieści o ich życiu, o ich książkach; rozpoznawali ich na portretach, nazywali (tu dzieciaki niemówiące wspierały się komunikatorami mowy). Po obejrzeniu, wysłuchaniu z wielkim zainteresowaniem- widać to było pod postacią ekspresji ruchowej i słownej) animacji wierszy uczniowie rozpoznawali ich bohaterów, przyporządkowywali tekstom tytuły i autorów. Z wielkim zaangażowaniem- żeby było najładniej, najdokładniej, barwnie- kolorowali rysunki prezentujące bohaterów wierszy i umieszczali jej pod portretami twórców. Rozchodząc się do klas zabrali ze sobą wybrane książki, żeby jeszcze pooglądać, posłuchać, poczytać.

Wspomnienia ze spotkania w galerii zdjęć.

Strona 65 z 72