• Kontrast
  • Tekst
  • Powiększenie
  • Skalowanie treści 100%
  • Aa Czcionka 100%
  • Wysokość linii 100%
  • Odstęp liter 100%

PROMOCJA PROJEKTU! :-)

Dodano: 06.03.2024

     6 marca 2024 r. odbył się w naszej szkole apel na temat projektu Fundacji BOŚ "Tradycyjny Sad". Zaprosiliśmy na spotkanie całą społeczność szkolną, która licznie przybyła, z czego bardzo się ucieszyliśmy :-) Opowiedzieliśmy o naszym udziale w projektowych działaniach z pomocą przygotowanej prezentacji. Było sporo pytań ze strony kolegów i nauczycieli, wszyscy bardzo pozytywnie zareagowali na nasz udział w zadaniach i będą nam kibicować abyśmy mogli zrealizować swoje marzenia o pięknym sadzie tuż obok naszej szkoły :-) Trzymajcie za nas mocno kciuki!!! 

 

 

 

Tworzymy plan sadu, podliczamy kosztorys

Dodano: 05.03.2024

Nasz minisad powstanie na trenie szkoły obok boiska szkolnego. Będzie składał się z co najmniej pięciu drzew starych odmian jabłoni. Teren do wykorzystania na założenie mini sadu to około 10 m szerokości i 15 m długości. Planujemy posadzić drzewa w odstępach około 3 m. 

Projekt naszego minisadu oraz kosztorys jest gotowy - to były najtrudniejsze zadania. Czas na spotkanie z całą społecznością szkolną :-)

Zdobywamy wiedzę na temat sadownictwa, szukamy terenu pod sad, prowadzimy Księgę Sadu

Dodano: 05.03.2024

   Realizując kolejne punkty projektu, zdobyliśmy wiedzę na temat starych odmian drzew owocowych. Na początku lekcji poznaliśmy wielozmysłowo jabłka - opisywaliśmy ich wygląd i smak. Zapoznaliśmy się również z poradnikiem rekomendowanym prze Fundację BOŚ "Od laika do ekosadownika. Było ciekawie. Poznaliśmy zasady prowadzenia upraw drzew owocowych oraz odmiany starych drzew owocowych. Wspólnie wybraliśmy odmiany, które chcielibyśmy aby znalazły się w naszym sadzie, są to odmiany, które można spotkać do tej pory w podlaskich wiejskich sadach -  "Oliwka Źółta" (Papierówka), "Malinowa Oberlandzka" (Malinówka) oraz "Antonówka". Od kilka lat odwiedzamy o różnych porach roku sad Państwa Kakareko z Fast - skontaktowaliśmy się naszymi zaprzyjaźnionymi oraz doświadczonymi sadownikami i otrzymaliśmy cenne wskazówki dotyczące sadownictwa. 

     Kolejnym naszym działaniem było znalezienie terenu pod sad, zaproponowała go p. Dyrektor. Wyruszyliśmy więc aby go zmierzyć i rozplanować nasadzenia. Plan sadu narysowaliśmy na kartce. Od początku realizacji zadań projektu prowadzimy Księgę Sadu, w której będziemy dokumentować podejmowane działania. 

Nazwa i logo naszego zespołu

Dodano: 04.03.2024

Kolejne projektowe zadanie za nami. Nasz zespół nazwaliśmy "Badacze przyrody i przyjaciele drzew", stworzyliśmy też nasze projektowe logo... bardzo nawiązujące do nazwy zespołu :-)

 

 

Budujemy projektowy zespół

Dodano: 04.03.2024

O projekcie "Tradycyjny sad" dowiedzieliśmy się od p. Dyrektor. Opiekunem projektu została p. Justyna, która zapoznała nas z jego szczegółami. 

Przedstawiamy nasz zespół, w skład którego weszło 6 uczniów z klasy 6a oraz 6b:

1. Zuzanna Chlabicz

2. Yaroslava Isaienko

3. Kacper Danilczuk

4. Vołodymyr Holubnychyi - lider zespołu

5. Michał Ochrymiuk

6. Piotr Sienkiewicz

7. Pani Justyna Trochimczuk - opiekun zespołu

     Kochamy przyrodę i drzewa, a w szczególności pyszne i zdrowe owoce🍎🍏Udział w projekcie jest dla nas szansą na zdobycie ciekawej wiedzy na temat sadownictwa. Planujemy utworzyć minisad, który prowadzony będzie w sposób naturalny, tj. z doborem odpornych odmian jabłoni, dostosowanych do polskich warunków oraz z zastosowaniem ekologicznego sposobu ochrony. Przed nami sporo pracy...

     Podzieliśmy zadania tak, aby każdy miał możliwość aktywnego uczestniczenia w ich realizacji. Liderem zespołu został Vołodia, Kacper - miłośnik fotografii odpowiedzialny jest za fotorelacje, Michał za promocję projektu w szkole, Zuzanna, Piotr i Yasia odpowiedzialni będą za część plastyczną - tworzenie gazetek, prowadzenie Księgi Sadu.

Zapraszamy do śledzenia naszych dalszych działań. 

 

 

Przystąpienie do projektu "Tradycyjny sad"

Dodano: 01.03.2024

        Pod koniec lutego 2024 r. przystąpiliśmy do ogólnopolskiego projektu „TRADYCYJNY SAD”. „TRADYCYJNY SAD” to projekt edukacyjny o charakterze konkursu, organizowany przez Fundację Banku Ochrony Środowiska, którego celem jest upowszechnienie wiedzy na temat tradycyjnych, starych odmian drzew owocowych oraz ich ekologicznej uprawy, a także poznanie sadowniczego dziedzictwa polskich ziem i restytucji (odtworzenia) starych odmian drzew w formie szkolnego minisadu, składającego się z min. 5 drzew (wybraliśmy jabłonie), które planujemy posadzić na terenie naszej szkoły.

                                 

Współpracujemy

  • Erasmus+
  • Fundacja Drzewo i Jutro
  • Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa
  • Leroy Merlin
  • Chronimy Dzieci
  • Fundacja Sedeka
  • Olimpiady Specjalne
  • Szkoła Współpracy
  • Stowarzyszenie RMW

    © Wszystkie prawa zastrzeżone.

    Powrót do góry