Październik to miesiąc, który na całym świecie jest poświęcony AAC - dla nas to termin dobrze znany - Komunikacja Wspomagająca i Alternatywna (Augmentative and Alternative Communication). AAC jest metodą, która pozwala naszym uczniom i wychowankom wysyłać i nadawać komunikaty wtedy, gdy brak mowy lub niewystarczający jej poziom to uniemożliwiają lub utrudniają.
W praktyce są to wszelkie działania, których celem jest pomoc w porozumiewaniu. Zamiast wypowiadanych słów i zdań możemy wykorzystać znaki graficzne (piktogramy, obrazki, symbole), znaki manualne (gesty) lub znaki przestrzenno-dotykowe (np. przedmioty). Dzięki takim narzędziom osoby niemówiące lub posługujące się mową w ograniczonym stopniu mogą dokonywać wyborów, podejmować decyzje, pytać, opowiadać, wyrażać myśli i uczucia.
Wprowadzenie AAC jest bardzo często antidotum na trudne zachowania, frustrację, gdyż daje możliwość wyrażenia niezaspokojonych potrzeb. A to jest możliwość nie do przecenienia.
Zespół Placówek Szkolno-Wychowawczych, chcąc przyczynić się do rozpowszechniania wiedzy na temat AAC, proponuje:
- Spotkanie z pracownikiem MOPR, który opowie o tym, jak uzyskać dofinansowanie do tabletu z oprogramowaniem Mówik i rozwieje wszelkie wątpliwości z tym związane - 19.10.2022 (środa) 14:30.
- Warsztaty dla rodziców/opiekunów prawnych i zainteresowanych osób "Komunikuję się gestem, obrazkiem, wzrokiem" 22.10.2022 (sobota) w godzinach 11:00 - 13:00, w czasie których zostanie zaprezentowana metoda Makaton, PECS oraz C-Eye (zapisy u wychowawców lub w sekretariacie).
- Własnoręczne tworzenie książeczek przez naszych podopiecznych i ich wychowawców, a następnie wykorzystanie ich do czytania uczestniczącego z komunikatorami Super Talker, Partner One, Partner Plus.
Organizatorzy: Iwona Ropiak, Alicja Miłkowska, Elżbieta Oksiejczuk-Prusak, Justyna Trochimczuk